İade

İade

1. Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Siparişlerinizin iptalini müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirebileceğiniz gibi mesaj veya mail yolu ile de siparişinizi iptal edebilirsiniz.

2. Sipariş iade prosedürü nedir?

Sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek isterseniz, teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

Üyeliğinize giriş yaparak Hesabım bölümünden Sipariş bölümünden iade talebi açabilirsiniz. Buradan iade kodu oluşturup, yetkili tarafından onaylandıktan sonra CDEK Lojistik ve Findex Lojistik ile tarafımıza gönderim sağlayabilirsiniz. Ürünü kutusu, ambalajı ve varsa standart aksesuarlarıyla birlikte bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde kargoya vermelisiniz. Faturasız gelen iadeler kabul edilmemektedir. Ürünün iadesinin onaylanması için ürün tekrar satılabilirlik halini korumalıdır (tadilat görmemiş, kullanılmamış, kirlenmemiş, yıkanmamış, ütülenmemiş vs.).

Ürün elimize ulaştıktan sonra 5-7 iş günü içerisinde açılır ve iade/değişim süreci başlar. İade birimi tarafından ürünle ilgili gerekli kontrollerin yapılmasının ardından iade talebinin onaylanması durumunda 7(yedi) iş günü içerisinde para iadesi banka hesabınıza yansır.

İade/değişim talebinin sonucu sisteme kayıtlı telefon numaranıza SMS yoluyla iletilir. Banka / Kredi Kartı ile yaptığınız siparişlerinizde ücret iadesi ödemeyi yaptığınız kartınıza yapılacaktır. 

 

3. İade/değişimi yapılmayan ürünler nelerdir?

Gözlük, saat, takı, kolye, yüzük, halhal, bone, topuz tokası, mıknatıs çıtçıt ve bileklik kategorilerinden satın alınan ürünlerin iade/değişim işlemi yapılmamaktadır.

 

4. Ürün iadesi yaptığımda kargo ücreti öder miyim?

Ürün iade işlemlerini anlaşmalı olduğumuz CDEK Lojistik ve Findex Lojistik ile ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz.İade kargolarında bedeller Modafun tarafından karşılanır. 

 

5. Satın aldığım kampanyalı ürünlerin iadesini yapabilir miyim?

Kampanyalı ürünlerin iadesi durumunda kampanya bozulduğu için iade edilecek tutarda yapılan indirim miktarında kesinti gerçekleştirilir.

 

6. Ürünümü iade etmek istiyorum. Siparişimle gelen hediye ürünü iade etmeli miyim?

Aldığınız ürünü iade etmeniz durumunda siparişinizle gelen hediye ürünü de göndermelisiniz. Eğer hediyenizi iade etmek istemiyorsanız para iadesinde hediye ürünün tutarı değerinde bir kesinti gerçekleşecektir. Ürününüzü değiştirmek istiyorsanız hediye ürünü gönderme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

 

7. Hesabıma yapılan para iadesini göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Bu durum bankanız ile ilgilidir. Bankanız para iadesini hesap hareketlerinize hemen yansıtmayabilir. İade işleminiz sonrasında SMS yoluyla size iletilen referans numarasıyla birlikte bankanızla iletişime geçebilirsiniz. İade süreci ile ilgili sorun yaşıyorsanız; info@modafun.com adresine mail atarak ya da 0212 275 06 04 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

8. İptal ettiğim ürünleri tekrar alabilir miyim?

İptal ettiğiniz ürünler stoklarımızda mevcutsa yeniden sipariş oluşturabilirsiniz.

 
9. Resmi ünvanınız nedir?
NMC İNTERNET SATIŞ YAZILIM DANIŞMANLIK TEKSTİL SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ'dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.